Filters
Question type

Study Flashcards

The Southside Corporation budgeted 4,400 pounds of direct materials to make 2,600 units of product. The company actually used 4,800 pounds of direct materials to make the 2,600 units. The direct materials quantity variance is $1,500 unfavorable. What is the standard price per pound of direct materials?


A) $0.59
B) $2.22
C) $6.35
D) $3.75

Correct Answer

verifed

verified

Ideal standards allow for a normal amount of waste and inefficiency.

Correct Answer

verifed

verified

Which variance is directly impacted if a worker drops the raw material during production and the raw material must be discarded?


A) Materials quantity variance
B) Materials price variance
C) Labor rate variance
D) Labor efficiency variance

Correct Answer

verifed

verified

Razzle Baking Company gathered the following actual results for the current month: Razzle Baking Company gathered the following actual results for the current month:   Budgeted production and standard costs were:   What is the direct materials price variance? A) $2,500 unfavorable B) $2,500 favorable C) $2,750 favorable D) $2,750 unfavorable Budgeted production and standard costs were: Razzle Baking Company gathered the following actual results for the current month:   Budgeted production and standard costs were:   What is the direct materials price variance? A) $2,500 unfavorable B) $2,500 favorable C) $2,750 favorable D) $2,750 unfavorable What is the direct materials price variance?


A) $2,500 unfavorable
B) $2,500 favorable
C) $2,750 favorable
D) $2,750 unfavorable

Correct Answer

verifed

verified

The ________ "measures how well the business keeps unit prices of direct materials within standards."


A) production volume variance
B) overhead flexible budget variance
C) price variance
D) quantity variance

Correct Answer

verifed

verified

Dozen Bakery makes cupcakes and cookies. Dozen gathered the following information for the current year regarding its use of flour and butter (flour is a direct material for cupcakes and butter is a direct material for cookies) : Dozen Bakery makes cupcakes and cookies. Dozen gathered the following information for the current year regarding its use of flour and butter (flour is a direct material for cupcakes and butter is a direct material for cookies) :   What is the standard direct material price per pound for the butter in the cookies? A) $7.25/lb. B) $6.00/lb. C) $5.50/lb. D) $4.75/lb. What is the standard direct material price per pound for the butter in the cookies?


A) $7.25/lb.
B) $6.00/lb.
C) $5.50/lb.
D) $4.75/lb.

Correct Answer

verifed

verified

An unfavorable direct labor rate variance indicates which of the following?


A) Both actual quantity and actual cost of direct labor hours exceeded standard quantity and standard cost of hours for actual output.
B) The actual quantity of direct labor hours worked exceeded the standard quantity of hours for actual output.
C) The actual direct labor cost per hour exceeded the standard direct labor cost per hour for actual quantity of direct labor hours.
D) The actual cost of direct labor per hour was less than the standard cost of direct labor per hour.

Correct Answer

verifed

verified

River Mills manufactures reproduction antique furniture using historic manufacturing methods. River often uses waterpower, which is not only historically accurate, but also saves energy costs. Although River uses old-fashioned manufacturing techniques it is still a modern company that performs modern business analysis. River incurred actual fixed manufacturing overhead costs of $286,000. Using standard costing, River allocated $225,000 in fixed manufacturing overhead costs. If River observed a $2,125 unfavorable fixed manufacturing overhead volume variance, what amount had management budgeted for fixed manufacturing overhead?


A) $222,874
B) $288,125
C) $283,875
D) $227,125

Correct Answer

verifed

verified

If the purchasing manager purchased a greater quantity of raw materials than budgeted, but paid the standard price, which variance would be affected?


A) Materials price variance
B) Materials quantity variance
C) Both of the variances would be affected
D) Neither of the variances would be affected

Correct Answer

verifed

verified

The ________ department would most likely be responsible for a "sales volume variance."


A) marketing
B) production
C) purchasing
D) personnel

Correct Answer

verifed

verified

A company uses sugar in producing its product. If the price of sugar doubles, which variance is directly impacted?


A) Materials quantity variance
B) Materials price variance
C) Labor rate variance
D) Labor efficiency variance

Correct Answer

verifed

verified

The fixed overhead budget variance measures the difference between the actual fixed overhead costs incurred and the budgeted fixed overhead costs.

Correct Answer

verifed

verified

Pyne Corporation's actual output for a period was assigned the standard labor cost of $32,500. If the company had an unfavorable direct labor rate variance of $1,750 and a favorable direct labor efficiency variance of $975, what was the total actual cost of direct labor incurred during the period?

Correct Answer

verifed

verified

Batchelder Manufacturing reported the following budgeted and actual figures for one of its products: Batchelder Manufacturing reported the following budgeted and actual figures for one of its products:   Given this data, what is the total variable overhead variance for this product? A) $1,600 favorable B) $1,600 unfavorable C) $1,256 favorable D) $1,256 unfavorable Given this data, what is the total variable overhead variance for this product?


A) $1,600 favorable
B) $1,600 unfavorable
C) $1,256 favorable
D) $1,256 unfavorable

Correct Answer

verifed

verified

Myles Company budgeted 10,500 pounds of direct materials costing $23.50 per pound to make 5,300 units of product. The company actually purchased 11,000 pounds of direct materials costing $25.00 per pound to make the 5,300 units. What is the direct materials price variance?


A) $16,500 favorable
B) $16,500 unfavorable
C) $15,750 unfavorable
D) $15,750 favorable

Correct Answer

verifed

verified

Jennings Manufacturing gathered the following flexible budget information: Jennings Manufacturing gathered the following flexible budget information:   How much is the total budgeted overhead cost at 90% of normal capacity? A) $230,000 B) $100,000 C) $217,000 D) $207,000 How much is the total budgeted overhead cost at 90% of normal capacity?


A) $230,000
B) $100,000
C) $217,000
D) $207,000

Correct Answer

verifed

verified

Standard Products Company recognizes variances from standards at the earliest opportunity, and the quantity of direct materials purchased is equal to the quantity used. The following information is available for the most recent month. Assume the allocation base for fixed overhead costs is the number of units. Direct Materials Direct Labor Standard quantity/unit 6.00 lbs. 2.5 hrs. Standard price/lb. or hr. $8.10/lb. $8.00/hr. Actual quantity/unit 6.25 lbs. 2.8 hrs. Actual price/lb. or hr. $8.00/lb. $7.50/hr Price variance $562.50 F $1,260.00 F Quantity/Efficiency variance $1,822.50 U $2,160.00 U Static budget volume 800 units Actual volume 900 units Actual overhead cost $11,000 Standard variable overhead cost $5/unit Standard fixed overhead cost $5,600 Overhead flexible budget variance $900 U Production volume variance $700 F Journalize the direct labor costs incurred and the assignment of direct labor to Work in Process Inventory, including the related variances.

Correct Answer

verifed

verified

Kahn Performance Nutrition produces a protein shake which contains whey protein as one of its ingredients. The whey protein (materials) standards for each batch of protein shake produced are 12 pounds of whey protein at a standard cost of $3.00 per pound. During July, Kahn Performance Nutrition purchased and used 54,000 pounds of whey protein at a total of $170,000 to make a total of 4,300 batches of protein shake. What is the materials quantity variance for whey protein in July?


A) $7,200 unfavorable
B) $7,200 favorable
C) $141,900 favorable
D) $141,900 unfavorable

Correct Answer

verifed

verified

Disadvantages of using standard costs include all of the following except


A) the cost of keeping standards up-to-date.
B) the shift towards salaried employees means that labor costs are now fixed rather than variable.
C) practical standards can discourage employees and decrease productivity.
D) traditional standards can promote unfavorable employee behavior.

Correct Answer

verifed

verified

Direct labor standards are becoming less relevant to many companies due to the shift towards automated production processes.

Correct Answer

verifed

verified

Showing 81 - 100 of 235

Related Exams

Show Answer