Filters
Question type

Study Flashcards

Lukin-Evers Corporation reports the following first year production cost information.  Units produced 62,000 units  Units sold 59,000 units  Sales price $350 per unit  Direct labor $41 per unit  Direct materials $15 per unit  Variable overhead $9,300,000 in total  Fixed overhead $4,340,000 in total  Operating expenses $1,000,000\begin{array} { l l } \text { Units produced } & 62,000 \text { units } \\\text { Units sold } & 59,000 \text { units } \\\text { Sales price } & \$ 350 \text { per unit } \\\text { Direct labor } & \$ 41 \text { per unit } \\\text { Direct materials } & \$ 15 \text { per unit } \\\text { Variable overhead } & \$ 9,300,000 \text { in total } \\\text { Fixed overhead } & \$ 4,340,000 \text { in total } \\\text { Operating expenses } & \$ 1,000,000\end{array} (a.) Compute production cost per unit under variable costing. (b.) Compute production cost per unit under absorption costing. (c.) Determine the net income using variable costing. (d.) Determine the net income using absorption costing.

Correct Answer

verifed

verified

(a.) $41 DL + $15 DM + $9,300,000/62,000...

View Answer

Given the following data, calculate product cost per unit under absorption costing.  Direct labor $7 per unit  Direct materials $1 per unit  Overhead  Total variable overhead $20,000 Total fixed overhead $90,000 Expected units to be produced 40,000 units \begin{array} { | l | c | } \hline \text { Direct labor } & \$ 7 \text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$ 1 \text { per unit } \\\hline \text { Overhead } & \\\hline \text { Total variable overhead } & \$ 20,000 \\\hline \text { Total fixed overhead } & \$ 90,000 \\\hline & \\\hline \text { Expected units to be produced } & 40,000 \text { units } \\\hline\end{array}


A) $8 per unit
B) $8.50 per unit
C) $10.25 per unit
D) $10.75 per unit
E) $12 per unit

Correct Answer

verifed

verified

Swisher, Incorporated reports the following annual cost data for its single product.  Normal production level 30,000 units  Direct materials $6.40 per unit  Direct labor $3.93 per unit  Variable overhead $5.80 per unit  Fixed overhead $150,000 in total \begin{array} { l l } \text { Normal production level } & 30,000 \text { units } \\\text { Direct materials } & \$ 6.40 \text { per unit } \\\text { Direct labor } & \$ 3.93 \text { per unit } \\\text { Variable overhead } & \$ 5.80 \text { per unit } \\\text { Fixed overhead } & \$ 150,000 \text { in total }\end{array} This product is normally sold for $48 per unit. If Swisher increases its production to 50,000 units, while sales remain at the current 30,000 unit level, by how much would the company's gross margin increase or decrease under variable costing?


A) $60,000 decrease.
B) $90,000 decrease.
C) There is no change in gross margin.
D) $90,000 increase.
E) $60,000 increase.

Correct Answer

verifed

verified

What costs are treated as product costs under the absorption costing method?

Correct Answer

verifed

verified

Under absorption costing, dire...

View Answer

Product costs consist of direct labor, direct materials, and _________________.

Correct Answer

verifed

verified

Manufactur...

View Answer

Using a traditional costing approach, which of the following manufacturing costs are assigned to products?


A) Direct materials and direct labor.
B) Direct labor and variable manufacturing overhead.
C) Fixed manufacturing overhead, direct materials and direct labor.
D) Variable manufacturing overhead, direct materials and direct labor.
E) Variable manufacturing overhead, direct materials, direct labor and fixed manufacturing overhead.

Correct Answer

verifed

verified

Given the following data, calculate the total product cost per unit under absorption costing.  Direct labor $3.50 per unit  Direct materials $1.25 per unit  Overhead  Total variable overhead $41,400 Total fixed overhead $150,000 Expected units to be produced 18,000 units \begin{array} { | l | c | } \hline \text { Direct labor } & \$ 3.50 \text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$ 1.25 \text { per unit } \\\hline \text { Overhead } & \\\hline \text { Total variable overhead } & \$ 41,400 \\\hline \text { Total fixed overhead } & \$ 150,000 \\\hline & \\\hline \text { Expected units to be produced } & 18,000 \text { units } \\\hline\end{array}


A) $4.75 per unit
B) $7.05 per unit
C) $13.08 per unit
D) $15.38 per unit
E) $16 per unit

Correct Answer

verifed

verified

Given the following data, total product cost per unit under variable costing is $10.75.  Direct labor $7 per unit  Direct materials $1 per unit  Overhead  Total variable overhead $20,000 Total fixed overhead $90,000 Expected units to be produced 40,000 units \begin{array} { | l | c | } \hline \text { Direct labor } & \$ 7 \text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$ 1 \text { per unit } \\\hline \text { Overhead } & \\\hline \text { Total variable overhead } & \$ 20,000 \\\hline \text { Total fixed overhead } & \$ 90,000 \\\hline & \\\hline \text { Expected units to be produced } & 40,000 \text { units } \\\hline\end{array}

Correct Answer

verifed

verified

When excess capacity exists managers should accept a special order if the special order price exceeds the ________________________.

Correct Answer

verifed

verified

Total vari...

View Answer

Advanced Company reports the following information for the current year. All beginning inventory amounts equaled $0 this year.  Units produced this year 25,000 units  Units sold this year 15,000 units  Direct materials $9 per unit  Direct labor $11 per unit  Variable overhead $75,000 in total  Fixed overhead $137,500 in total \begin{array} { l l } \text { Units produced this year } & 25,000 \text { units } \\\text { Units sold this year } & 15,000 \text { units } \\\text { Direct materials } & \$ 9 \text { per unit } \\\text { Direct labor } & \$ 11 \text { per unit } \\\text { Variable overhead } & \$ 75,000 \text { in total } \\\text { Fixed overhead } & \$ 137,500 \text { in total }\end{array} -Given Advanced Company's data, and the knowledge that the product is sold for $50 per unit and operating expenses are $200,000, compute the net income under variable costing.


A) $55,000
B) $67,500
C) $80,500
D) $122,500
E) $205,000

Correct Answer

verifed

verified

_______________________ costing is the only acceptable basis for both external reporting and tax reporting.

Correct Answer

verifed

verified

The traditional costing approach assigns all manufacturing costs to products.

Correct Answer

verifed

verified

During a given year, if a company produces more units than it sells, then ending inventory units will be less than beginning inventory units.

Correct Answer

verifed

verified

It is not possible to convert reports prepared using variable costing to absorption costing reports.

Correct Answer

verifed

verified

A company is currently operating at 80% capacity producing 5,000 units. Current cost information relating to this production is shown in the table below.  Per Unit  Sales price $34 Direct material $2 Direct labor $3 Variable  overhead $4 Fixed overhead $5\begin{array} { | l | c | } \hline & \text { Per Unit } \\\hline \text { Sales price } & \$ 34 \\\hline \text { Direct material } & \$ 2 \\\hline \text { Direct labor } & \$ 3 \\\hline \begin{array} { l } \text { Variable } \\\text { overhead }\end{array} & \$ 4 \\\hline \text { Fixed overhead } & \$ 5 \\\hline\end{array} The company has been approached by a customer with a request for a 100 unit special order. What is the minimum per unit sales price that management would accept for this order if the company wishes to increase current profits?


A) Any amount over $34 per unit.
B) Any amount over $20 per unit.
C) Any amount over $14 per unit.
D) Any amount over $9 per unit.
E) Any amount over $5 per unit.

Correct Answer

verifed

verified

Red and White Company reported the following monthly data.  Units produced 2,000 units  Sales price $25 per unit  Direct materials $1 per unit  Direct labor $2 per unit  Variable overhead $3 per unit  Fixed overhead $8,000 in total \begin{array} { l l } \text { Units produced } & 2,000 \text { units } \\\text { Sales price } & \$ 25 \text { per unit } \\\text { Direct materials } & \$ 1 \text { per unit } \\\text { Direct labor } & \$ 2 \text { per unit } \\\text { Variable overhead } & \$ 3 \text { per unit } \\\text { Fixed overhead } & \$ 8,000 \text { in total }\end{array} -What is Red White's net income under absorption costing if 980 units are sold and operating expenses are $12,000:


A) $(1,380)
B) $(2,000)
C) $2,700
D) $6,620
E) $10,620

Correct Answer

verifed

verified

A company reports the following information for its first year of operations.  Units produced this year 650 units  Units sold this year 500 units  Direct materials $750 per unit  Direct labor $1,000 per unit  Variable overhead ? in total  Fixed overhead $308,750 in total \begin{array} { l l } \text { Units produced this year } & 650 \text { units } \\\text { Units sold this year } & 500 \text { units } \\\text { Direct materials } & \$ 750 \text { per unit } \\\text { Direct labor } & \$ 1,000 \text { per unit } \\\text { Variable overhead } & ? \text { in total } \\\text { Fixed overhead } & \$ 308,750 \text { in total }\end{array} If the company's cost per unit of finished goods using variable costing is $2,375, what is total variable overhead?


A) $237,500
B) $75,000
C) $312,500
D) $406,250
E) $97,500

Correct Answer

verifed

verified

Given the following data, calculate product cost per unit under variable costing.  Direct labor $7 per unit  Direct materials $1 per unit  Overhead  Total variable overhead $20,000 Total fixed overhead $90,000 Expected units to be produced 40,000 units \begin{array} { | l | c | } \hline \text { Direct labor } & \$ 7 \text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$ 1 \text { per unit } \\\hline \text { Overhead } & \\\hline \text { Total variable overhead } & \$ 20,000 \\\hline \text { Total fixed overhead } & \$ 90,000 \\\hline & \\\hline \text { Expected units to be produced } & 40,000 \text { units } \\\hline\end{array}


A) $8 per unit
B) $8.50 per unit
C) $10.25 per unit
D) $10.75 per unit
E) $12 per unit

Correct Answer

verifed

verified

Advanced Company reports the following information for the current year. All beginning inventory amounts equaled $0 this year.  Units produced this year 25,000 units  Units sold this year 15,000 units  Direct materials $9 per unit  Direct labor $11 per unit  Variable overhead $75,000 in total  Fixed overhead $137,500 in total \begin{array} { l l } \text { Units produced this year } & 25,000 \text { units } \\\text { Units sold this year } & 15,000 \text { units } \\\text { Direct materials } & \$ 9 \text { per unit } \\\text { Direct labor } & \$ 11 \text { per unit } \\\text { Variable overhead } & \$ 75,000 \text { in total } \\\text { Fixed overhead } & \$ 137,500 \text { in total }\end{array} -Given Advanced Company's data, and the knowledge that the product is sold for $50 per unit and operating expenses are $200,000, compute the net income under absorption costing.


A) $55,000
B) $67,500
C) $80,500
D) $122,500
E) $205,000

Correct Answer

verifed

verified

Given the following data, total product cost per unit under absorption costing will be $400 greater than total product cost per unit under variable costing.  Direct labor $1.50 per unit  Direct materials $1.50 per unit  Overhead  Total variable overhead $900,000 Total fixed overhead $1,200,000 Expected units to be produced 3,000 units \begin{array} { | l | c | } \hline \text { Direct labor } & \$ 1.50 \text { per unit } \\\hline \text { Direct materials } & \$ 1.50 \text { per unit } \\\hline \text { Overhead } & \\\hline \text { Total variable overhead } & \$ 900,000 \\\hline \text { Total fixed overhead } & \$ 1,200,000 \\\hline & \\\hline \text { Expected units to be produced } & 3,000 \text { units } \\\hline\end{array}

Correct Answer

verifed

verified

Showing 121 - 140 of 175

Related Exams

Show Answer